Juli 2026

Sommaren är kort….. men en otroligt viktig period för rekreation och vila för de flesta, även denna sommar har vi haft verksamheten igång på de ställen som så kräver och ett stort tack till er som hållit skutan flytande på alla de anläggningar vi har äran att förvalta.

Vi har även fått hantera ett väldigt speciellt uppdrag  i och med ett större maskinhaveri på Händelöbron i Norrköping där vi nödgats lyfta upp broklaffen med hjälp av kranbilar så att fartygen fortsatt skall kunna passera och nå den viktiga hamnen i Norrköping. Uppdraget syftade till att resa upp broklaffen och låsa den i öppet läge i väntan på reparationsarbetena skall färdigställas. Stort tack till anställda och underentreprenörer som med kort varsel ställt in semestrar och planerat om sina ledigheter.

Även i Linköping har vi fått bekänna färg, främst genom vårt kontrakt med kommunen gällande skötsel av Pumpar & Fontäner, ett uppdrag som visat sig kräva lite större resurser än vad som gått att förutse, men med ett par riktigt bra rekryteringar i form av Eddie Nordén och Ludvig Sixmar så har uppdraget klarats av med glans, Välkomna i gänget skall ni vara! Ytterligare ett projekt som snurrat på under sommaren är montaget av det nya ledverket till Kalvsunds färjeläge, ett uppdrag som mestadels utföres undervatten och då är det ju trevligt med schysta badtemperaturer.

För övrig har de allra flesta Broar, slussar, arenatak, färjelägen och annat skoj vi fixar med fungerat bra och störningarna varit få, men bäst vi ”tar i trä” samtidigt som detta skrivs så att vi inte Jinxar och drar otur över oss själva…. 😉